Okunma

1019

Başbakan Erdoğan: Düşüncemiz Görev Süresinin 7 Yıl Olması İstikametinde, R.t.e, Bülent Arınç, Abdullah Gül

ERDOĞAN FRANSA'YA YAPTIRIMLARI AÇIKLADI HABERİ

BASBAKAN RECEP TAYYIP ERDOGAN, FRANSA PARLAMENTOSUNDA 1915 OLAYLARIYLA ILGILI ERMENI IDDIALARININ INKARINI SUC SAYAN DUZENLEMENIN KABUL EDILMESININI DEGERLENDIRIRKEN, ''BIZIM TARIHIMIZDE BOYLE BIR SOYKIRIM YOK'' DEDI.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa parlamentosunda 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan düzenlemenin kabul edilmesinini değerlendirirken, ˊˊBizim tarihimizde böyle bir soykırım yokˊˊ dedi.

Bu konuda Fransaˊnın ırkçı ve ayrımcı tavrını eleştiren Başbakan Erdoğan, Türkiyeˊnin ilk etapta istişareler için Paris Büyükelçisini geri çektiğini, şu andan itibaren ikili düzeyde gerçekleştirilmesi ön görülen siyasi, askeri, ekonomik mahiyetteki karşılıklı ziyaretlerle, seminer, eğitim, kurs, personel değişimi gibi faaliyetleri iptal ettiğini ayrıca Fransa ile her türlü siyasi istişareyi durdurduğunu bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Başbakanlık Merkez Binaˊda ortak basın toplantısı düzenlediler ve gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

Başbakan Erdoğan, ˊˊFransa parlamenosundan Ermeni tasarısının geçmesinin ardından Türkiyeˊnin yol haritasının ne olacağıˊˊ sorusuna şu yanıtı verdi:

ˊˊSon derece kasıtlı, art niyetli alınan bu karara Türkiye olarak sessiz kalmamız mümkün değildir. Burada şunu da ifade etmekte fayda görüyorum. Fransa halkının gerçekleri öğrenebilmesi asırlara sarih Türk-Fransız ilişkilerinin hedef alındığı bu girişimin tüm boyutlarını görmeleri için bilgilendirme çabalarımızı en geniş anlamda sürdüreceğiz. Tabii sadece Fransa halkını değil, Afrikaˊyı da bilgilendireceğiz, Ortadoğuˊyu bilgilendireceğiz ve bugüne kadar unutturulmak istenen birçok oralardaki soykırımları bizler dünyadaki ülkeleri dolaşarak anlatacağız.

Bu ırkçı, ayrımcı tavrı anlatacağız. Bizim tarihimizde böyle bir soykırım yok. Bunu kabullenmiyoruz. Böyle bir şeyi kabullenmemiz mümkün değil. Şu anda bizim ülkemizde resmi gayriresmi olmak üzere 100 bin civarında Ermeni yaşamaktadır. Bunların bir kısmı vatandaşımızdır, bir kısmı vatandaş olmayıp şu anda ülkemizde bulunanlardır. Burada bir tespiti daha yapacağım, bazıları edebi mugayir olarak, tarih bilmeyenler ülkemde Yahudi soykırımından söz ediyorlar. Onlara da tarihi iyi okumalarını telkin ediyorum, Endülüsˊten kaçıp da Türkiyeˊye gelip, Türkiyeˊde kabul gören Yahudileri, ecdatlarına bir sorsunlar.

Tabii Fransa ile ilişkilerimizi gözden geçiriyoruz. Bundan sonraki Fransaˊnın tavrına göre biz de önlemlerimizi, tedbirlerimizi, tedricen etap etap hayata geçireceğiz. Şu anda istişareler için Paris Büyükelçimizi Ankaraˊya çağırıyoruz.

Şu andan itibaren ikili düzeyde gerçekleştirilmesi ön görülen siyasi, askeri, ekonomik mahiyetteki karşılıklı ziyaretlerle, seminer, eğitim, kurs, personel değişimi gibi faaliyetleri iptal ediyoruz. Avrupa Birliği çerçevesindeki eşleştirme projelerinde Fransa ile artık işbirliğine gitmeyeceğiz. Fransa ile her türlü siyasi istişareyi durduruyoruz. İkili askeri faaliyetler ve ortak tatbikatları şu andan itibaren iptal ediyoruz. Bütün üst uçuş ve iniş kalkış izinlerini iptal ediyor, her uçuş için ayrı izin uygulamasına geçiyoruz. Askeri gemilerin liman ziyaretleri için izin başvurularını bugünden itibaren reddediyoruz. 2012 yılı Ocak ayında iki ülke Ekonomi Bakanlarının eş başkanlığında yapılması tasarlanan Türkiye-Fransa Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi toplantısına katılmıyor bu toplantıyı gerçekleştirmiyoruz.

Bu ilk etaptır. Altını çizerek ifade ediyorum bu ilk etaptır. İlk aşamadır. Yasanın Fransaˊdaki seyrine göre yeni tedbirler de gündeme gelecek ve tarafımızdan hiçbir tereddüte mahal bırakmaksızın kararlılıkla uygulanacaktır.

Bu arada Fransa Ulusal Meclisiˊnde sağduyulu, sorumlu davranan, teklife karşı çıkan, karşı oy kullanan parlamenterlere de teşekkür ediyorum. Hatta bazı hükümet üyeleri de bu konuda gerçekten sağduyulu bir imtihan vermiştir.ˊˊ (A.A)  Yorumlar

 
Rastgele Konular
Son Eklenenler
Ferhat Göçer: Kıvanç'la seve seve düet yaparım

SAMİMİYETSİZLİĞİN

Ana Kız

Nasıl Ayırt Edersiniz ?

aşk acısı

http://www.chatadana.com

http://www.chatadana.com

Ferolle Aşk Parfümü

bedava sohbet odaları Chatadana.com

Bedava sohbet odaları Adanasohbet Chatadana.com

 

 
WebMaster : Ahmet Kadir Yalçın

Hosting : Şeker Shell Internet Hizmetleri

Copyright 2010 Her Hakkı Saklıdır. chatadana.com